خانه / پزشک خانواده / درمان جوش صورت
درمان جوش صورت
درمان جوش صورت

درمان جوش صورت

آکنه بیماری پیچیده ای است ومانند بسیاری از بیماریهای دیگر میزان کنترل آن بنا به شدت بیماری متفاوت است .در بسیاری از موارد می توان به بهبودی کامل رسید ودر سایر موارد بیماریتا حدودی کنترل می شود .به هر حال نباید از آن ترسید در بیتر موارد می توان آن را کنترل کرد و آثار آن را به حد آقل رساند .

اولین راه حل رعایت رژیم غذایی مناسب میباشد .در نتیجه باید از مصرف زیاد مواد چربی ،سرخ کردنی ،نشاسته ای ، ادویه جات ، آجیل ، شیرینی جات، خامه وشکلات خود داری کرد .پس چه بخوریم ؟در عوض در رژیم غذاییی خود بیشتر از مواد تازه ویتامین دار مانند میوه ها وسبزیجات و آب استفاده کنید .وهمچنین مصرف ویتامین های A,B,E,Dدر ترمیم ودرمان جوش بسیار موثرند .

درمان جوش صورت
درمان جوش صورت

البته نگرانی واسترس وکم خوابی هم ممکن است سبب پیدایش جوش ویا تشدید آن شود ،آرامش اعصاب ، یکی از مهمترین عوامل سلامت پوست است و ورزش در پدید آمدن این آرامش بسیار موثر است .

برای درمان عمومی جوش ها باید سعی کرد در مرحله اول مجاری ترشح غدد چربی را باز کردوجریان ترشح غدد را طبیعی کرد واین عمل با شستشوی ملایم وبخور صورت امکان پذیر می باشد .هرگز جوش صورت را با انگشتان تحریک نکنید زیرا این کار باعث آسیب به لایه شاخی پوست که وظیفه محافظت وجلوگیری از نفوذ آلودگی ها وعوامل عفونت زا را دارد ،میشود .پس این کار باعث ورود عفونت بیشتر وایجاد جوش چرکی ودر نهایت ماندن جای جوش روی صورت شما می شود . رایج ترین داروی خوراکی وموضعی آنتی بیوتیک ها هستند .

برای تعادل چربی در پوست ،هفته ای یک تا دو بار از سرکه سیب ویا اگر پوستتان چرب است به دفعات بیشتراستفاده کنید برای این کار تنها کافی است مقداری سرکه سیب رابا مقدار مساوی از آب جوشیده سرد شده بریزید سپس مقداری از این مخلوط را با نوک انگشتان با حرکات حلقوی وگاهی ضربه ای آهسته روی پوست ماساژدهید وبعد از چند دقیقه صورت خود را بشویید .

بخور گیاهی جهت رفع جوش صورت

بخور گیاهی ، تمیز کننده عمیق پوست است ودانه های سر سیاه رااز بین می برد وبواسطه تحریک وتعریق بیشتر پوست ، سبب دفع سموم بیشتری از پوست می شود .وگردش خون زیر پوست را بیشتر وغدد چربی که احتمالابسته شده اند را باز می کند وچربی به طور طبیعی به سطح پوست جریان می یابد .

بهترین گیاهان جهت پوستهای جوش دار بابونه ، بومادران ، رازیانه، آویشن و….می باشد.

بدین منظور گیاه تازه ویا خشک را داخل آب جوش بریزید وصورت وجاهایی که جوش داردرادر معرض بخار قرار داده واز حوله بزرگی برای پوشاندن سر دراین حین استفاده کرده وبعد از ۲۰ دقیقه بخار را قطع کنید.

قابل ذکر است کسانی که دارای پوست حساس هستند صورت خود را در فاصله ۴۵سانتی متری بخار قرار دهند ومدت زمان را به ۱۰ دقیقه تقلیل دهند پس از اتمام می توان مایع بخور را پس از صاف کردن وسردشدن به عنوان محلول ضد عفونی کننده با پنبه روزی ۲بارروی جوش با پنبه به آرامی مالید .محلول را در یخچال نگه دارید ،در ظرف در بسته وتمیزی که قبلا با الکل سفید ضد عفونی شده باشد .محلول آویشن بهترین این مواد برای جوش های صورت میباشد .پس از اتمام کار میتوان دانه های سرسفید را با قرار دادن دستمال کاغذی در طرفین با   فشارآرام خارج کرد .وبعد با تونیک آب خیار تازه پوست را خنک کنید والبته از آب سرد هم می توانید استفاد ه کنید .

همچنین ببینید

حافظ 97 عکس بازیگران و همسرانشان

جشن حافظ ۹۷ عکس بازیگران و همسرانشان

جشن جشن حافظ ۹۷ عکس بازیگران و همسرانشان     . سایر مطالبی که شاید …

یک دیدگاه

  1. مرسی بسیار کاربردی بود متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *